Menu

Muzykujmy Sobie

O tym, jak słuchać muzyki.

Bring Me The Horizon "Hospital For Souls"

hannaak

Bring Me The Horizon poznałam dzięki koleżance. Na początku pomyślałam sobie: pewnie kolejny zespół, grający rock'a dla młodzieży. Jednak naprawdę pozytywnie mnie zaskoczył. Nie słyszałam jeszcze czegoś takiego, a podobno jest mnóstwo zespołów tego typu. Cieszę się, że ten gatunek muzyczny poznaję przez ten zespół. Szczególnie ich płytę Sempiternal, na której znajduje się utwór "Hospital For Souls".

Tabu

Początek. Uwielbiam go. Ten głos, lecący gdzieś w tle przekazuje więcej wartości, niż cała płyta, jakiegoś popularnego artysty. W tym zespole teksty są cudowne. Dla Bring Me The Horizon nie ma tabu, kłopotliwych tematów, nie boją się wyrażać to co myślą przez muzykę. Bardzo polecam przeczytać cały tekst tej piosenki, jednak dla tych, którzy tego nie zrobią, chciałabym tylko zacytować jeden fragment. "Każdy chciałby iść do nieba, ale nikt nie chce umierać".

BringMeTheHorizon_16

Niestosowni? 

Ja nie potrafię  się nadziwić tym, co ten zespół tworzy. Mnóstwo osób, pomyśli, że są niestosowni i szczególnie młodzież nie powinna ich słuchać ze względu na to, co mogą zasiać w ich głowach. Owszem, to nie jest zespół, który tworzy muzykę pod publiczność. Dla wielu ludzi może nie być stosowny. Ze swoimi tekstami w szczególności, które wyróżniają się wśród oklepanych utworów Taylor Swift śpiewającej o nieudanej miłości. Bo czasami warto usiąść i serio pomyśleć nad tym co chce się przekazać, nie zastanawiając się, ile wyświetleń hit będzie miał na YT.

Energia

Podczas monologu występującego na początku w tle słychać przeróżne dźwięki, które pomagają nam wejść w nastrój całego utworu. Szczególnie podoba mi się dźwięk podobny do syreny, który pozostaje także w dalszej części utworu. Ten zespół tworzy metal przeplatany elementami z muzyki elektronicznej. I nie będę ukrywać, ciekawie to brzmi. Bring Me The Horizon wytwarza pewnego rodzaju energię. Nie mam pojęcia, czy to energia pochodząca z wnętrza, zapraszająca nas do ich świata czy zwyczajna aura unosząca się nad wieloma zespołami metalowymi, ale bez względu na rodzaj, czuć jej obecność. 

Sens

Cała budowa utworu idealnie jest powiązana z tekstem. Z ledwo brzmiących instrumentów na początku, przez bębny, gitarę i klawisze przechodzi do szybszego tempa, by po chwili się uciszyć, dając pole do popisu wokalowi, który ponownie zaczyna nam ujawniać swoje poglądy, dzieli się nimi. Melodia tutaj jest uboższa niż w dalszych częściach utworu. Tworzy klimat.


bmth-7075042724

Gdy wokalista przechodzi do wspomnianego przeze mnie cytatu pojawiają się skrzypce. Instrumenty, które wydają się przeznaczone tylko dla muzyki klasycznej wprowadzają magiczną atmosferę. Dumne i poważne podkreślają wagę słów. W refrenie wszystkie instrumenty ożywają wraz z wokalem. Całość jest bardziej wyraźna. Gdy gitara zmienia styl gry, wokalista całkowicie się przed nami otwiera. Przekazuje nam myśli, które od dawna nie dawały mu spokoju, wykrzykuje je. 

Po czym wszystko nagle cichnie. My jesteśmy zdezorientowani, nie wiemy co się dzieje. Myślimy, że to koniec utworu, jednak nagle jak z mgły wyłania się śpiew. Przekazuje nam coś. Mówi do nas. Trudno jest to zignorować, Wydaje się, że wtedy wszystko do nas dociera. Czy naprawdę tak jest to kwestia indywidualna. Pozostają same bębny. Imitują bicie serca, skutecznie. To co wcześniej mówił do nas wokalista teraz podkreśla mocnym wokalem przy akompaniamencie większej ilości instrumentów oraz unoszącym się w tle chórem. Teraz nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości. 

Jest to kolejny utwór opowiadający własną historię, której trzeba się doszukać samemu. Moja rola nie polega na interpretowaniu utworu pod względem tekstu, budowy, czy brzmienia, jak na lekcji polskiego. Ja mam tylko zachęcić. Nie wiem czy mi się to udaje, jednak się staram. 

Moja ocena: 10/10

Link do utworu:

https://www.youtube.com/watch?v=HjOSydtI38Q

 
wc1715384

 

 

© Muzykujmy Sobie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci